Hneď na začiatku treba uviesť, že Bali je tropický ostrov a je tam stále leto. Slnko páli silnejšie ako u nás a vlhkosť vzduchu je okolo 80-90%. Pocitovo je to, ako keď vás v lete zatvoria do skleníka…vlhko a dusno. Z toho treba vychádzať. Je pravda, že počasie počas roka sa mierne mení, ale stále je to letné počasie.

Ďalší fakt o počasí na Bali je, že aj keď je obdobie daždov, sú to monzúnové dažde. To znamená – je lejak hodinu dve, napršia potoky vody. Potom prestane, vyjde spalujúce tropické slnko a všetky tie prívaly vody sú o chvíľu odtečené a osušené.

Obdobie dažďov

Na Bali tradične začíalo pršať v novembri a skončilo vo februári. Ale samotní balijci hovoria, že “niečo sa stalo” a obdobie daždov už neprichádza tak presne ako kedysi. Ja osobne som zažila na Bali tri obdobia dažďov:

Jeden rok vôbec nepršalo, klesla spodná voda a niektoré studne mali problém. Celé dni aj noci bolo hrozné teplo, vlhko a dusno, nedalo sa dýchať. Každý deň sme sa všetci upotení modlili, nech konečne zaprší.

Druhý rok bol priemerný. Párkrát za deň prišiel lejak, napršalo “pol metra vody”, veľké aj malé deti sa v tej vode vyšantili, kým nestiekla a slnko všetko nevysušilo. Pršalo hlavne večer a v noci, čo bolo príjemné. Niektoré dni ani nepršalo.

Tretí rok pršalo dosť. Niekedy aj tri dni v kuse. To už sa síce nedalo ísť do bazéna, ale aspoň bolo znesiteľný vzduch a teplota.

počasie na Bali

Pred miernym dažďom uchráni aj veľké vrece na odpadky, ktoré náhodou nájdete v skútri.

Juh a Sever Bali z hľadiska počasia

Bali je malý ostrov, zo severu na juh môže mať 50 km, ale na počasí to niekedy cítiť. Na severe ostrova sú dve sopky a pár jazier a vodopádov. Sopky a okolité kopce akoby priťahovali viac mrakov a teda tam častejšie prší.

Počasie na Bali – pršiplášť to zachráni

Na Bali predávajú pršiplášte rôznych strihov. Buď je to pončo s kapucňou, ktoré pri jazde za vami veje a vyzeráte ako batman. Pri pončo strihu sú dôležité rukávy, aby boli dolu na gumičku. Keď je fakt lejak a nemáte sa kde skryt, aspon vám zostanú ruky suché.

Najlepšie do lejakov je ale dvojdielny pršiplášť: vrchná časť a nohavice. To ste skoro úplne v suchu. Ale keď párkrát schytáte poriadny lejak, zistíte, že žiadny pršiplášť nie je vodotesný. Vždy sa pod neho voda dostane. Najlepšie je, ža akonáhle zastanete a zleziete zo skútra je vám opäť teplo.

Moznúny, cykóny a tropické búrky

Počasie na Bali sa môže prechodne zhoršiť kedykoľvek počas roka ak sa niekdy v oblasti juhovýchodnej Ázie napríklad pri Filipínach objaví hurikán alebo cyklón. Vtedy môže zapršať aj počas obdobia sucha.

S počasím je to jednoducho zložité, robí si, čo chce a nikdy nie je záruka, že vyjde podľa našich predstáv : )

Počasie na Bali

Niekedy ani nemusí pršať. Len príde nečakaná vlna a splachne vám účes aj so šatami : )

Kedy je najlepšie ísť na Bali

Obdobie sucha trvá od apríla do októbra. Od júna začínajú prichádzať turisti a na ostrove je naozaj tesno a strediská sú preľudnené.

Najlepšie je teda prísť apríl-jún alebo september-október.

Ďalší vrchol sezóny zažíva Bali období medzi vianočnými sviatkami a novým rokom. Keď si tam radi odskočia hlavne turisti z Austrálie osláviť  Silvestra.

Ja osobne si myslím, že nech je počasie na Bali akékoľvek, vždy sa tam oplatí ísť :)

 

Aktuálne dostupné ubytovanie na Bali:

Booking.com

Blog o mojich cestách som začala písať, lebo som mala myseľ preplnenú zážitkami a miestami. Tá energia mi v hlave stagnovala a hrozil výbuch : ) Veľa ľudí cestuje, letenky sú stále lacnejšie. Môj blog má inšpirovať tých, ktorí hľadajú nové destinácie a výhodné ceny leteniek, ubytovania a iných služieb. A povzbudiť tých, ktorí zatiaľ nevedia, že radi cestujú : )

Beata Šajbidorová

Facebook Comments