Cestovanie po Sicílii

Po Sicílii som cestovala busom. Ale ak ste viacerí a požičiate si auto, tak to môže byť pre vás zaujímavé. Auto má tú výhodu, že nemusíte zhánať informácie kedy vám to ide. Ani prispôsobovať sa cestovným poriadkom. Ste časovo aj priestorovo flexibilnejší. Ak ste typ, čo pri cestovaní rád objavuje, tak prenajať si auto je dobrý nápad.

Na tejto stránke si môžete porovnať požičovne áut a vyhľadať naj najlepšiu cenu pre vás >>>

Letenky

Samozrejme, že letenky pozerám vždy najlacnejšie. Na začiatku roka sú skoro vždy lacnejšie. Pretože v zime nie je hlavná turistická sezóna na Sicílii. V lete sa ceny vyšplhajú vysoko, ale na zimu zase klesajú. Na Sicíliu sa dostanete z Viedne alebo Budapešti. Vyjdú vás okolo 50€ jedna spiatočná. Záleží kedy kupujete, a či vystihnete dobrú akciu.

Akciové letenky na Sicíliu si pozrite TU >>>

Počasie

Ja som cestovala v októbri. Počasie bolo naozaj teplé. Chodila som v krátkych rukávoch a bolo mi horko. Kúpať v mori sa nedalo, voda už bola chladná. Ale na poznávačku ideálne počasie. Keď som sa bavila s miestnymi potvrdili, že aj v januári býva oko 13 stupňov. Jeden barman mi dokonca povedal o ruských turistoch, ktorí sa tam v januári išli okúpať. : )

Pri cestovaní po Sicílii oceníte, že mimo hlavnej sezóny je tých turistov pomenej. Lepšie si užijete atmosféru krásnych miest.

Ubytovanie

Ubytovanie som vždy vyhľadávale cez Booking.com pár dní vopred. Je pravda, že čím skôr si ubytovanie objednáte, tým výhodneejšie nájdete. Ale cestujem spontánne, neplánujem cestu vopred celú. Rozhodujem sa aj podľa situácie na mieste. Keby som ale išla na vrchole turistickej sezóny, tak by som možno to ubytko riešila viac s predstihom.

Láka aj vás cestovanie po Sicílii? Chcete pomôcť s prípravou cesty – letenkami, prenájmom auta, ubytovaním alebo itinerárom? Napíšte mi správu >>>

Trapani

Moje cestovanie po Sicílii začala v Trapani. Je to malé prístavné mesto, o ktorom som vlastne nikdy nepočula. Ale príjemne prekvapilo. Má historickú časť, prístav, pláže. Možete navštívit miestny hrad. Alebo si vydať lodďou na okolité menšie ostrovy.

Saline di Trapani – je prírodná rezerávia. Morské jazierka, kde sa vysúša morská voda, aby sa z nej získala soľ. Tú potom Taliansko vyváža do celého sveta.

Castello di Venere – zrúcanina kaštieľa nad mestom.

Výlety na menšie ostrovy pri Sicílii – Favignana a Levanzo.

Trapani má aj celkom peknú mestkú pláž. Je to naozaj príjemné mesto. Všetko je tam blízko. a ponúka veľa možností.

Agrigento

Agrigento a jeho okolie je turisticky veľmi vyhľadávaná časť Sicílie. V antike bolo dôležitým centrom. Z tých čias tam nájdet rozsiahly vykopávkový komplex pod holým nebom. Mesto neleží na brehu mora. Preto keď chcete bývať v letovisku pri pláži, ubytujte sa v okolí blízkeho prístavu Poro Empedocle.

cestovanie po sicílii

Scala dei Turcchi – v preklade Turecké schody. Je to útes nad morom v tvare schodov. A do diaľky svieti úplnou belobu. Je žiarivo biely aj zblízka. Taký čistý biely kameň som nikdy nevidela.

Celkom ľahko sa dá vystúpať hore na útes. Sú tam vždy nejakí ľudia, chodia, fotia sa. Alebo tam možete príjemne ležať a opalovať sa.

cestovanie po sicílii

Okolo tohto útesu sú tiež dokonalé, priestranné pláže s krásnym žltým pieskom. A preto je táto časť Sicílie asi najvyhľadávanejšim miestom na dovolenku.

cestovanie po sicílii

cestovanie po sicílii

Údolie chrámov – je celkom rozsiahla oblasť s antickými vykopávkami. Ruiny veľkého komplexu chrámov zasvätených rôznym gréckym bohom. Nad tým všetkým na kopci sa potom týči hlavný chrám na akropole. Leží na kopcoch v blízko Agrigenta. Trošku pripomína Toskánsko. Cestovanie po Sicílii je práve o miestach s úžasnou atmosférou. A práve Údolie chrámov je jedno z tých, ktoré sa opatí zažiť.

Catania

Kto by nepoznal Cataniu. Je nielen synonymom mafie, ale hlavne krásne kultúrne a historické centrum.

Okrem toho leží pod sopkou Etna. Na ňu je z mesta aj dobrý výhľad. To bol hlavný dôvod, prečo som sa v tomto meste zastavila. Z Catanie ide do “základného tábora” pod sopkou normálny linkový autobus.

Sopka je stále činná. Má cez 3000 metrov. Môžete na ňu buď vystúpať ako turista cez čierne lávové polia.

Alebo ako ja a davy iných turistov: kúpiť si lístok na lanovku. Tá vás vyvezie k vrcholu. Odtiaľ vás priamo ku kráteru zoberú pripravené minibusy. Je to cesta po čiernom lávovom štrku.

Stále ale ešte nie ste na vrchole. Na úplný vrchol je totiž výstup zakázaný kvôli bezpečnosti. Ale aj tam kde sa dostanete, si to môžete užiť.

Sopka je ako živý organizmus. Niekedy je vaic činná inokedy menej. Žeravú lávu nečakajte. Tá vyteká až na vrchole, kde turisti nemajú prístup kvôli bezpečnosti. Ale cítite, že sopka pracuje. Cítiť teplo, ktoré sála zo zeme. Na niektorých mistach sa dymí. Práve keď je spoka aktívnejšia, tak ju uzatvoria na nejaký čas, kým sa upokojí.

Dolu môžete ísť zase lanovkou alebo pešo. Podľa toho aký lístok ste si dolu kúpili. Či len jednosmerný hore alebo obojsmerný.

cestovanie po sicílii 

Siracusa

Je sprístavom pri Ionskom mori. Preto bola silno spätá s Gréckom a čiastočne preberala jeho kultúru. Staré mesto je postavené z bieleho mramoru. To dodáva tomuto UNESCO miestu nezameniteľnosť. Siracusa sa spomína dokonca aj v Biblii. Cestovanie po Sicílii je ako návrat do histórie.

Podobne ako v každom prímorskom meste na Sicílii, si tu užijete more, úžasnú historickú časť mesta. Môžete si posedieť v kaviarni na bielom maramorovom námestí. Ochutnať sicílske špeciality a stredomorskú kuchyňu.

cestovanie po sicílii

cestovanie po sicílii

Taormina

Rovnako ako Siracusa bola dôležitým prístavom na Ionskom mori. Preto tam nájdete okrem románskych vplyvov aj grécke pamiatky. Napríklad grécky amfiteáter na kopci priamo v meste.

Je to čarovné mestečko v kopcoch. Má tak trochu alpskú atmosféru. Zaujímavé je hlavne kvôli svojej histórii. Dolu pod mestečkom je more a turistické strediská. Je tam veľa krásnych zákutí a výhľadov.

Palermo

Palermo je hlavné mesto Sicílie. Je centrum histórie, kultúry a zábavy. Nájdete tu veľa palácov a kostolov ešte z čias templárskych rytierov. A tomu rádu stále niektoré z nich patria.

Sicília a sicílčania sú známi svojou religiozitou. Sú silno veriaci a cirkev hrá v ich živote dôležitú úlohu. Možno v minulosti ešte viac ako teraz. Preto sú kostoly nielen v Palerme plné rôznych relikvií. Niekedy to je až trošku úchylné, keď vidíte nejakú ruku 500 rokov starú vystavenú v nádhernej striebornej vitríne. A podobné výstrednosti.

Cestovanie po Sicílii som si naozaj užila.

Ale nestihla som vidieť všetko. Videla som mestá a pamiatky. Pohybovala som sa po pobreží, veď do Sicílie ide človek z vnútrozemia hlavne kvôli moru. Ale z busu som videla aj krásne prírodné scenérie. Možno nabudúce sa pozriem aj viac do vnútrozemia.

Napríklad sicílske národné parky Nebrodi a Parco delle Medonie.

Chcela som vidieť aj kultové mestečko Corleone. Ale je práve vo vnútrozemí a nepodarilo sa mi ho naplánovať do mojej trasy. Bolo celkom komplikované sa tam hromadnou dopravou dostať. S prestupmi sa tam dostať busom z Palerma. Tu by sa mi hodilo to prenajaté auto.

Sicília je naozaj očarujúca a určite sa oplatí jú precestovať.

Aktuálne dostupné ubytovanie na Sicílii:

Booking.com

Blog o mojich cestách som začala písať, lebo som mala myseľ preplnenú zážitkami a miestami. Tá energia mi v hlave stagnovala a hrozil výbuch : ) Veľa ľudí cestuje, letenky sú stále lacnejšie. Môj blog má inšpirovať tých, ktorí hľadajú nové destinácie a výhodné ceny leteniek, ubytovania a iných služieb. A povzbudiť tých, ktorí zatiaľ nevedia, že radi cestujú : )

Beata Šajbidorová

Facebook Comments