Prečo práve Peru ste si vybrali z toľkých krajín na svete?

Nevybrali sme si len Peru, ako prvú krajinu sme navštívili Bolíviu. Potom sme sa presunuli do Peru. Tam sme strávili najviac času. Z Peru sme smerovali na Galapágy, odtiaľ do Ekvádoru a domov.

Najväčším lákadlom v Peru bolo samozrejme Machu Picchu. Ale aj krásne Dúhové Hory – Rainbow mountains s nadmorskou výškou 5200m.n.m.

Peru nás prekvalilo najmä výbornou kuchyňou a očarujúcou prírodou s lamami na každom kroku.

Medzi ďalšie atrakcie patrili Salinas de Maras – soľné terasy, Moray – , Uros floating islands – plávajúce ostrovy z trstiny a plavba po najvyššie položenom jazere na svete – Titicaca

Nezabudnuteľná je aj cesta autom pozdĺž krásneho pobrežia Peru od Arequipy až po Limu.

Úžasné bolo tiež zažiť prelet nad geoglyfmi Nazca a Palpa 🙂

cestovanie_Peru_LaPaz

La Paz (Bolívia) – najvysšie položené mesto na svete. Lanovka slúži ako MHD.

cestovanie_LaPaz

La Paz (Bolívia) – Na trhoch sa dalo zohnať všetko, aj sušené, nenarodené mláďatá lám. Slúžili na rôzne rituály.

cestovanie_cesta_smrti_peru

Bolívia – Absolvovali sme tzv. “Cestu smrti” na downhillovych bicykloch, 70km dlhá trať. Začínali sme na cca 4200m.n.m a skončili na cca 1500 m.n.m., slušná dávka adrenalínu : )

cestovanie_titicaca

Puno (Peru) – Uros Floating Islands, plávajúce trstinové ostrovy na jazere Titicaca. Obyvatelia nám ukázali, ako vyzerá ich tradičný život na tomto mieste.

Mali ste toto teda dopredu naplánované? Že ako ste sa k takej ceste dopracovali, ste mali porady predtým? Ako, kam pôjdete, kde letenky, kde ubytko, aká bola príprava na expedíciu?

Boli sme od 26.12. do 22.1.

Plánovania dovolenky som sa nezúčastňoval od začiatku. Bol som prizvaný kamarátkou Aďkou (za čo som jej nesmierne vďačný ; )) neskôr, keď už bola väčšina cieľov dohodnutá.
Áno, mali sme stretká, na ktorých sme preberali otázky od ubytovania, dopravy, výletov až po oblečenie a potrebnú výbavu.

Iba niektoré letenky, ubytovania a hlavné ciele boli dopredu zabookované. Vedeli sme, ako a kam chceme ísť, no na niektoré presuny a ciele sme nemali presné termíny, riešili sme ich za behu : )

Ale sme spokojní, pretože zo všetkého, čo sme chceli vidieť nám vypadla len návšteva Colca Canyonu. Ale zase pochodili sme nejaké veci navyše.

peru - salinas de malas

Peru – Salinas de Maras. Miesto, kde ľudia získavajú soľ odparením vody slaného prameňa, ktorý preteká systémom malých jazierok.

cestovanie_peru

Peru – Moray – kruhové terasy boli postavené kvôli poľnohospodárskemu výskumu. Rozdiel teplôt medzi najvyššou a najnižšou terasou dosahuje približne 15°C.

cestovanie_peru

Peru – Rainbow Mountains.  Výhľad na čarovne sfarbené hory bol krásnou odmenou za výstup do nadmorskej výšky 5200 m.n.m.

Peru_Duhove_hory

Peru – Rainbow Mountains. Turisti, ktorí si netrúfali absolvovať trasu pešo, mali možnosť odviezť sa na koni.

Peru_duhove_hory

Peru – Rainbow Mountains. V sedle pod vrcholom nás čakali miestni obyvatelia s lamami. Mohli sme sa s nimi odfotiť, samozrejme za poplatok. Vrchol dúhových hôr bol najvyšším bodom našej dovolenky, ťažko sa nám tu dýchalo : D

Kúpil si si farebnú čapicu a nosíš ju teraz v zime? ; )

Jasnee, bez farebnej čapice by som sa domov nevrátil. Nosím ju, pokiaľ nemám nagelované vlasy. ; )

Čiže tak náhodou si sa tam pri plánovani nachomejtol a už ani nevieš ako, ocitol si sa v Peru : ))

Dá sa povedať, že hej 🙂 Najväčšie ciele už boli vybraté. Všetky ma zaujímali, takže nebola potreba ich prehodnocovať. Všetko ostatné mimo plánu sme riešili spoločne.

Hovorí sa, že cestovanie ťa niečo nové naučí, dá ti iný pohľad na veci. Máš pocit, že tá cesta ťa niečím obohatila? Že musel si tam ísť a si rád, že si tam bol?

Áno, videl som rozdiel medzi životom tam a v Európe na vlastné oči. Vedel som porovnať životnú úroveň tam a tu. Prevažuje tam chudoba. Ľudia majú oveľa menej ako my, ale v porovnaní s nami sa mi zdajú oveľa šťastnejší a ľudskejší. Sú milí a nápomocní, ak niečo treba.

Je vidieť, že tam nie je rozšírený konzumný štýl života ako tu. My sa vkuse za niečím naháňame, závidíme si a tam pohoda klídek, pomalší štýl života bol naozaj vidieť. Pre nás je synonymom šťastia veľa peňazí a majetku, ale tam to bolo úplne inak.

Splnil som si detský sen – navštíviť Galapágy, čo ma nesmierne teší.

Navyše som nikdy nebol na dovolenke mimo Európy a na viac ako 12 dní. Čiže aj toto bola pre mňa výzva, ísť niekam ďaleko, s ľuďmi, ktorých skoro nepoznám (poznal som jedného chalana a babu, 3 som nepoznal). Navyše, kde sa hovorí prevažne Španielsky a angličtina tam nehrala prakticky žiadnu rolu.

Peru_Macchu_Picchu

cesta do peru

peru machu picchu

Peru – Machu Picchu. Myslím, že tu netreba ďalší komentár.

Peru_Waynapichu

Peru_Machu_Picchu

Peru – Wayna Picchu. Po strmom a náročnom výstupe na horu, ktorá sa týči za Machu Picchu, sme mali celé Machu Picchu ako na dlani.

Máš aj nejaký taký ten cestovateľský zážitok, že najskôr to je strašný prúser a potom sa to zapisuje do análov?

Hmm, jasné, že hej. : D Leteli sme z Quita na Galapágy, ale nikto nám neoznámil, že máme prestup na letisku v Guayagile. Vystúpili sme z lietadla, kochali sa krásnou halou letiska a čakali na batožinu, ktorá nejako nechodila. Po 10 minútach sme začali zisťovať, kde je problém a dozvedeli sme sa, že ešte nie sme na Galapágoch. Nasledovali šprinty k lietadlu cez pol letiska, našťastie sme to stihli  : )

Ináč to ste boli skoro mesiac v Latinskej Amerike. V práci vám chceli dať toľko dovolenky naraz?

Nebol s tým žiadny problém. Dovolenky som mal ušetrenej dosť, stačilo len nahlásiť.

Fíha, takže skôr než paniaze šetríš dovolenku : ))

Noo, po tejto dovolenke je to už 50/50 : )

Peru_Nasca

Peru – Nazca, prelet nad geoglyfmi v Nazce – vytvorené približne 300 rokov pnl a Palpe – vytvorené približne 700 rokov pnl.

Peru_cestovanie

Peru_cestovanie

Ako ste sa teda dorozumievali nohami rukami a škrekmi? Je milé, keď vidíš, že sa dohovoríš aj bez reči.

Kamoška Katka ovláda španielčinu, tak veľa vecí prekladala ona. Ak nie tak sme skúšali angličtinu. V mobile som mal prekladač. A v prípade núdze pomohli ruky, nohy a pri nákupoch kalkulačka.

S tými modernými technológiami sa už človek ťažko vráti ku koreňom a zahrá sa na neandertálca keď má prekladač : ))

Použil som ho iba párkrát, napr. keď sme chceli dezert. Čašník to nevedel pochopiť, nepomáhali ruky an inohy. : )

Ako sa po andertálsky povie dezert? Teda neandertalsky : ))

Zakusok sa povie postre.

Peru_cestovanie_lama

Pelu_lama_cestovanie

Peru – Salinas Y Aguada Blanca. Lama Vikuňa, na tieto divo žijúce lamy sme mali štastie pri návsteve rezervácie Salinas Y Aguada Blanca.

Stretli ste aj iných cestovateľov, hodili ste nejaké reči medzi dobrodruhmi z iných krajín?

V Peru sme stretli partiu Čechov a na Galapágoch sme stretli Slovákov. A spriatelili sme sa s cestovateľom z Chicaga.

Určite ste toho z Chicaga opili chudáka : ))

Niee, ale chlapca z Kolumbie áno. Vychvaloval sa, že Kolumbia má všetko najlepšie, tak sme mu uliali marhule.

Nech vie čo je to opica : )

Presne tak, no nezávidel som mu. : )

Na Galapágy ste odkial leteli? A potrebovali ste nejaké víza?

Na Galapágy sme leteli z Quita – Ekvádor. Platili sme 20$ v Quite a potom ešte 100$ na Galapágoch.

Za čo ste dvakrát platili?

Keď sme sa na to spytovali, povedali nám jedno slovo “taxes”. Žiadne bližšie vysvetlenie.

navstivit Galapagy

Galapágy – Korytnačky : )

Však z niečoho tí úradníci musia žiť 8 ) Ale to ešte okrem letenky ste zaplatili, alebo ako si to pýtali?

Áno, bolo to okrem letenky, pred checkinom nás poslali zaplatiť do takej kadibúdky 20 dolárový poplatok. 100 dolárov si vypýtali po prílete.

Na Galapágoch sa dá aj ubytovať? Myslela som, že to je taká rezervácia len 8 )

Jasné, ubytovaní sme boli na ostrove Isla Santa Cruz, mestečko Puerto Ayora – hotely, reštiky, obchody. Normálne to tam funguje.

A na Titicace sa tiež dá ubytovať?

Myslím si, že hej, na Titicace je viacero ostrovov, kde by mohlo byť ubytovanie. My sme boli ubytovaní v Pune, čo je na pevnine hneď vedľa Titicacy.

co vidiet v peru

Chystáš sa na takúto výpravu ešte niekedy? Prišiel si na chuť takémuto cestovaniu?

Určite áno, ak bude šanca a nebudu žiadne komplikácie, tak rozhodne áno. Už sme sa predbežne bavili o návšteve Austrálie a Nového Zélandu, prípadne Tasmánia a Madagaskar. Ale veľkým lákadlom je opäť Južná Amerika, Patagónia, Kolumbia.

Tak želáme veľa šťastia pri ďalších cestách e ešte veľa splnených snov!

Galapágy označované ako raj na zemi, čo môžem potvrdiť : )

Aktuálne dostupné ubytovanie v Peru:

Booking.com

Blog o mojich cestách som začala písať, lebo som mala myseľ preplnenú zážitkami a miestami. Tá energia mi v hlave stagnovala a hrozil výbuch : ) Veľa ľudí cestuje, letenky sú stále lacnejšie. Môj blog má inšpirovať tých, ktorí hľadajú nové destinácie a výhodné ceny leteniek, ubytovania a iných služieb. A povzbudiť tých, ktorí zatiaľ nevedia, že radi cestujú : )

Beata Šajbidorová

Komentáre