Čo vidieť v Ríme

 V Ríme som bývala niekoľko mesiacov. Bolo to už dosť dávno. Vtedy ešte Vatikán nebol taký zabarikátovaný ako teraz. Ale niektoré veci v Ríme pretrvali stáročia a stále ich možno obdivovať. Kvôli nim má Rím svoju jedinečnú atmosféru. Takže čo vidieť v Ríme? Máte iba pár dní a neviete, čo si z toľkých rímskych pamiatok vybrať? Nechajte a inšpirovať týmto článkom.

Na tejto stránke si môžete porovnať požičovne áut a vyhľadať naj najlepšiu cenu pre vás >>>

Letenky

Samozrejme, že letenky pozerám vždy najlacnejšie. Na začiatku roka sú skoro vždy dobré ceny a akcie. Do Ríma sa dostanete z Bratislavy aj Viedne. Letenky vyjdú väčšinou okolo 30€ Niekedy už od 20€. Záleží, kedy kupujete a či vystihnete dobrú ponuku.

Akciové letenky do Ríma si pozrite TU >>>

Počasie

Rím leží dostatočne na juhu. Preto počasie aj v zime môže byť ako stvorené na prechádzky po pamiatkach. Do Ríma sa chodí za poznaním a históriu. Lepšie sa po veľkomeste chodí, keď je okolo 20 stupňov. Najlepšie je ísť na jar a na jeseň. V letej je príliš horúco a mesto je preplené turistami.

Ubytovanie

Môj obľúbený portál na vyhľadávanie ubytovania je Booking.com .

Keď si pravidelne rezervujete ubytovanie cez tento portál, dostávate 10 až 15% zľavu na ubytovania. Alebo máte nárok na rôzne zľavy alebo pozornosti. Napríklad welcome drink alebo transfer z letiska zadarmo. Viac o tom to Genius programe si prečítajte v tomto článku >>>

Rím je lukratívne miesto a preto najlacnejšie ponuky ubytovania za dvojlôžkovú izbu je od cca 50€. Hlavne ak chcete byť bližšie k centru. Existujú potom aj lacnejšie ponuky. V satelitných mestečkách okolo Ríma. Vlakové spojenie je ale dobré a cesta z ubytka do centra by namal trvať viac ako pol hodinu. Aj ubytovanie v centre aj ubytovanie mimo majú svoje výhody aj nevýhody. Je na vás, čo vám lepšie vyhovuje. Tu sú niektoré z ponúk:

Flower Inn – 49€ – pri zástavke metra

La dolce Vita – 36€

Amarcord B & B – 45€

Láka aj vás Rím, to večné mesto? Chcete pomôcť s prípravou cesty – letenkami, prenájmom auta, ubytovaním alebo itinerárom? Napíšte mi správu >>>

Treba vidieť v Ríme

treba vidieť v Ríme

Kliknite na obrázok a otvorí sa vám interaktívna mapa – Čo treba vidieť v Ríme

Najznámejšie pamiatky sa nachádzajú v jednej zóne. Viete ich obísť aj peši, prípadne sa zviesť pár zastavok busom. Jediné kam potrebujete zobrať mestskú dopravu je cesta z vášho hotela do “centra”. A do Vatikátu je tieť lepšie ísť električkou. Je to síce od Kolosea iba rovnou čiarou po hlavnej ceste. Ale je to dosť ďaleko.

Koloseum

Môžme začať rovno pri Koloseu. Nájdete ho úplne jednoducho. Tesne pri ňom je zastávka metra, ktorá sa volá Colosseo.  Tam vystúpite, jednoduché : ) Z mestra prakticky vyjdete pred jeho bránou.

Keďže koloseum bolo centrom antického Ríma, všetko dôležité z tohto obdobia nájdete okolo neho.

Foro Romano

Keď prejdete od Kolosea späť okolo metra, cesta vás dovedie k Foro Romano a ďalej k Piazza Venezia.

Foro Romano v preklade Rímske Fórum je miesto – ulička kde vidíte viacero dôležitých miest starého Ríma z rôznych období všetky na jednom mieste. Sú tam antické vykopávky ale aj staroveké paláce. Je to naozaj magické a fotogenické miesto.

Máte výhľad na Trajanov trh, Palatínsky kopec, antické ruiny ale aj staré katolícke kostoly.

Vaša fantázia môže pracovať naplno. Viete si živo predstaviť, ako sa tam ľudia kedysi pohybovali.

Piazza Venezia

Je to veľké námestie a monument z bieleho mramoru. Možno ho brať ako oddychovú zónu. Na priestransve pod monumentom aj na jeho schodoch sa pohybuje alebo sedí množstvo ľudí. Hrá tam pouličná hudba, predávajú tam občerstvenie na taliansky štýl, predvádzajú tam rôzne atrakcie.

Piazza Navona

Na toto námestie sa z Piazza Venezia dostanete ceľkom ľahko peši. Piazza Venezia je tiež veľká kruhová križovatka. Stačí prejsť na druhú stranu. Tam kde stávajú električky, to je začiatok ulice Corso Vittorio Emanuele a vedie rovno do Vatikánu.

Keď chcete ísť na Piazza Navona tak sa vydáte touto ulicou a asi po sto metroch zbadáte odbočku doprava. Podľa mna ju nemôžete minúť. Je to turistická ulička, vidno tam obchody so suvenírmi a mnoho iných turistov. Piazzu Navona nevidíte rovno z ulice, až keď prejdete touto uličkou vpravo otvorí sa vám námestie. Počas hlavnej turistickej sezóny tam býva veľký ruch. Sú tam kaviarne a pouliční umelci.

Toto ikonické námestie v Ríme je známe napr. aj z filmu Da Vinciho Kód. Dominantou sú tu tri fontány bohato zdobené sochami. Aj budovy okolo námestia stoja za pozornosť. Bývali v nich dôležití ľudia a postavy známe z talianskej histórie.

Campo de´ Fiori

Keď sa dostatočne vynadívate na Piazza Navona, vráťte sa na hlavnú Corso Vittoriu Emanuele. Vlastne iba prejdete cez cestu na druhú stranu. Tam je iná ulička, ktorá vedie k zaujímavému námestiu. Je maličké a akoby ničím zaujímavé. Architektúra je staršia a skromnejšia. Gotická. Vlastne by to bolo také obyčajné malé námestíčko. Keby to nebolo miesto, kde upálili Giordana Bruna. Áno, toto nenápadné námestie sa stalo historickým miestom.

Panteon

Je iba kúsok od Piazza Navona. Podľa mapy sa k nemu cez uličky ľahko dostanete peši.

Panteon je antický románsky chrám prestavaný na kresťanský kostol. To mu dáva zvláštnu atmosféru, keď sa antická architektúra spája s kresťanskými detailami.

Piazza di Spagna

Námestie so známymi schodami.

Villa Borghese

Keď vyjdete hore schodmi na Piazza di Spagnia, dostanete sa k parku. Ten sa volá Villa Borghese. Je vystavaný v štýle anglických parkov. Má jazierko, kde si môžete požičať loďku a zaveslovať si. Je to oddychové miesto, kde môžete nabrať sily pred ďalším spoznávaním Ríma.

Fontana di Trevi

Táto fontána bola súčasťou rímskeho aquaduktu, ktorý Rím zásoboval vodou. Úplne prvá fontána tam stála už v roku 19 pred Kristom.

V 17. storočí ale pôvodná stavba prestala stačiť potrebám Rimanov. Preto ju zväčšili. Vtedy Trévska fontána získala dňešnú veľkolepú podobu. Je vystavaná z bieleho travertínu. Sochy sú z mramoru.

Trevi je názov mestskej časti, v ktorej sa fontána nachádza.

Je známa z viacrých filmov. Napr. z Bergmanovho Prázdniny v Ríme alebo  z Felliniho La Dolce Vita.

Palatino

Palatínksy kopec je vykopávková oblasť antického Ríma. Nachádza sa medzi Koloseom a Foro Romano. Oblasť medzi Koloseom po Piazza Venezia, vrátane Palatínskeho kompca v pozadí, vyzerá naživo ako jedno historické jadro. Len na tomto kúsku môžete stráviť celý deň. Ak sa rozhodnete kúpiť si aj vstupy na vykopávky alebo do Kolosea, počítajte s dlhým čakaním. Najmä ak idete v letkých mesiacoch.

Catacombe di San Callisto

Sú to v podstate podzemné hrobky. Bolo v nich pochovaných viacero pápežov. Každý milovník bizarných miest si tu pride na svoje.

Vatikán

Vatikán je samostatný meststký štát. Tvorí ho vlastne iba Námestie svätého Petra a rovnomenná bazilika. Vždy je tu veľa ľudí, lebo je to pútnicke miesto všetkých kresťanov.

Okrem námestia patria k Vatikánu budovy okolo námestia a záhrady za bazilikou.

Staviteľom baziliky sv. Petra je Michelangelo. Vo vnútri nájdete aj jeho najznámejšie sochy. K nej sú pripojené budovy, v ktorých sa nachádzajú slávne vatikánske múzeá. Niektoré ich časti sú prístupné turistom. Ale vždy tam čakajú zástupy ľudí na vstup.

Sixtínska kaplnka

Je tiež súčasťou Vatikánu a tiež ju môžete navštíviť. Je menšia, ako by ste na takú slávnu kaplnku čakali. Autorom jej výzdoby je zase Michelangelo. Práve tu sa nachádza známa freska, kde sa Boh a človek skoro dotknú prstami.

Tiež býva preplnená a vstupy regulované. Kvoli vlhkosti, ktorú tam treba udrživať v norme, aby fresky vydržali.

Trastevere

Trastevere je časť historického Ríma. Tevere je taliansky názov pre rieku Tiber, na ktorej Rím leží. A táto štvrť je vlastne nábrežie popri rieke. So starými antickými uličkami. Ale je iná ako napríklad Foro Romano. Trastevere bola skôr štvrť chudobných. Hovorí sa, že tu boli prvé tajné kresťanské komunity. Nájdete tu aj jedny z najstarších kostolov v Taliansku.

Okrem histórie ná Trastevere vlastnú útulnú atmosféru úzkych kamenných uličiek. Tie sú dnes plné butikov, talianskych reštaurácií a barov. Romantická môže byť aj prechádzka popri rieke Tiber. Západy slnka nad rýmom bývajú krásne oranžovo-fialové.

Lido di Ostia

Ak máte popri pozeraní pamiatok ešte čas, môžte sa ísť pozrieť k moru. Rím nie je prímorské mesto. Ale more je veľmi blízko. Metrom zo zastávky Colosseo sa tam dostanete asi za hodinku. Treba prestupiť na zastávke Roma Ostinese.

Lido di Ostia je typické prímorské mestečko. Nie sú tam pamiatky, vychutnávate si dovolenkovú atmosféru a pláže.

Národné parky

V okolí Ríma je niekoľko “prímestských” národných parkov.

Napríklad:

Riserva naturale di Marcigliana, Riserva naturale di Decima Malafede

Monte Cavo – je vrch pri Ríme, v jeho blízkosti sa nachádzajú dve jazerá Lago Albano a Lago di Nemi

Lago di Bracciano – jazero s prírodnou rezerváciou

Aktuálne dostupné ubytovanie v Ríme:

Booking.com

Blog o mojich cestách som začala písať, lebo som mala myseľ preplnenú zážitkami a miestami. Tá energia mi v hlave stagnovala a hrozil výbuch : ) Veľa ľudí cestuje, letenky sú stále lacnejšie. Môj blog má inšpirovať tých, ktorí hľadajú nové destinácie a výhodné ceny leteniek, ubytovania a iných služieb. A povzbudiť tých, ktorí zatiaľ nevedia, že radi cestujú : )

Beata Šajbidorová

Facebook Comments