Čo vidieť v Turecku?

Turecko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií. Hlavne južné pobrežie okolo Alanyie je hotelovým rajom pre milovníkom mora, slnka, tepla a relaxu.

Ale čoraz viac ľudí cestuje aj za poznaním. Teda, že si kúpia letenku a spozávajú čo im čas dovolí aj mimo hlavnú letnú sezónu.

Túto cestu do Turecka som podnikla už pekných pár rokov dozadu. Bola to asi moja prvá cesta na vlastnú päsť. A to v časoch, keď sa do Turecka ešte necestovalo tak hromadne, vlaste bolo pokladané za exotiku.

Nemala som podrobný plán cesty iba spiatočnú letenku do Istanbulu. A v určitý deň som musela byť na juhu v Antalyi. Už neviem, v ktorom roku to bolo, približne okolo 2004. Bolo vtedy zatmenie slnka a najlepšie sa dalo pozorovať práve v Turecku. Dobrá zámienka na trip 😉

Tento výlet bol dobrodružný aj v tom, že vtedy bol internet ešte v plienkach. O googlemapách som mohla iba snívať. Vyhľadávanie služieb na internete tiež nebola žiadna sláva, skoro nič tam nebolo – cestovné poriadky napr. Tarify za dáta v zahraničí boli ohromné, telefóny tlačitkové s miniatúrnym displejom. Takže som v podstate cetovala offline s papierovou rozkladacou mapou Turecka v batochu. Ach bolo to krásne ; )

Na tejto stránke si môžete porovnať požičovne áut a vyhľadať naj najlepšiu cenu pre vás >>>

Ako cestovať po Turecku

Na cestovanie z miesta na miesto som používala autobusy. Východné pobrežie Turecka je turistická oblasť a preto veľmi dobre prepojená dopravou. Busy sú moderné, klimatizované, so sprievodcom a občerstvením.

Nevedela som vopred ochody, jednoducho som vždy zobrala bus, ktorý išiel najskôr mojím smerom – teda smerom na juh. Napriek alebo práve kvôli tejto absolútnej neplánovanosti to bol jeden z naj výletov.

Išla som štýlom: kde ma večer zastihne, tam si nájdem ubytko. Dokonca som si predtým ani nepozrela kde sú aké pamiatky. Takže až na mieste som zistila, že Turecko je úžasná krajina s bohatou históriou. Aspoň čo sa týka západného pobrežia.

Mnohé z pamiatok, ktoré som mala spojené so starovekým Gréckom napr. Trója a Efez sú mestá z Gréckych legiend. Dnes ležia na území Turecka.

Turecko ma obrovskú rozlohu a viem si predstaviť, že vnútrozemie a východ vyzerajú úplne inak. Veď nakoniec práve Istanbul kedysi Konštantinopol bol odpradávna bránou z Európy do Ázie. Dokonca mosty v Istanbule sú považované za prechod medzi dvoma kontientami. A také je aj Turecko na západe viac turistické a európske na východe viac rurálne a ázijské.

Letenky

Samozrejme, že letenky pozerám vždy najlacnejšie. Na začiatku roka sú skoro vždy dobré ceny a akcie. Do Istanbulu sa dostanete z Viedne alebo aj z Košíc. Cena letenky veľmi záleží ako včas ju kupujete. Najlepšie ceny vystihnete keď kupujete min. 3 mesiace pred odltom. Alebo musíte vystihnúť dobrú akciu.

Akciové letenky do Istanbulu si pozrite TU >>>

Počasie

Turecko je rozsiahla krajina, preto aj počasie sa nedá jednoznačne opísať. Dolu na južnom pobreží je samozrejme najteplejšie. Istanbul má viac-menej juhoeurópske počasie. Bola som tam v apríli a počasie bolo veľmi príjemné. Kúpať sa ešte nedalo, ale na chodenie po pamiatkach ako stvorené.

Ubytovanie

Môj obľúbený portál na vyhľadávanie ubytovania je Booking.com .

Keď si pravidelne rezervujete ubytovanie cez tento portál, dostávate 10 až 15% zľavu na ubytovania. Alebo máte nárok na rôzne zľavy alebo pozornosti. Napríklad welcome drink alebo transfer z letiska zadarmo. Viac o tom to Genius programe si prečítajte v tomto článku >>>

Istanbul je úchvatné, moderné veľkomesto. Ale už má ten ázijský “šmrnc”. Bazáre, pouličné jedlo, bezprostrední ľudia, tak trochu chaos.

Láka aj vás spoznať Istanbul a zaujímavé miesta Turecka? Chcete pomôcť s prípravou cesty – letenkami, prenájmom auta, ubytovaním alebo itinerárom? Napíšte mi správu >>>

Treba vidieť v Turecku

Miesta, ktoré som ja navštívila počas mojej cesty z Istanbulu po západnom pobreží až do Antalye.

Turecko a hlavne pobrežie Ionskeho mora je veľmi prepojené s kultúrou antického Grécka. Súvisí to s námornými cestami a obchodovaním, ktorými sa dostávali správy a novinky v spôsobe života v celej oblasti. Preto veľa miest z gréckej mytológie nájdeme práve na tureckom území.

Treba vidiet v Istanbule

Zlatý roh Istanbulu – kliknite na obrázok a otvorí sa vám interaktívna mapa – Čo treba vidieť v Istanbule a v Turecku

Mešity v Istanbule

Istanbul je historická metropola a prístav.  Bol centrom veľkej Byzatskej ríše vtedy pod názvom Konštantínopol. Odjakživa tade viedli obchodné cesty medzi Európou a Áziou. Toto mesto bolo hlavnou zastávkou na Hodvábnej ceste. Stretávali sa tu rôzne kultúry a zvádzali sa mnohé boje.

Bol a stále je bránou medzi dvoma kontinentami. Ak prejdete po ktoromkoľvek istanbulskom moste z jednej strany bosporského zálivu na druhu, prechádzate vlastne medzi Európou a Áziou.

Historická časť mesta sa nachádza v tzv. Zlatom rohu. Tu nájdete najstaršie mešity, paláce a bazár.

Čo vidieť v Istanbule

Hagia Sophia –  v prekalde znamená Svätá Múdrosť. Je to pôvodne grécko-katolický chrám postavený grékmi v roku 537. Po vpáde a víťazstve moslimskej Otomanskej ríše bol tento chrám prestavaný na mešitou. Ako mešita fungoval do roku 1935. V súčastnosti táto historická stavba  neslúži na žiadne bohoslužby, ale stala sa múzeom. Keby som Hagia Sophia mala porovnať napríklad s Chámom sv. Petra vo Vatikáne, ktorý je tiež úchvatný. Tak Hagia Sophia je podobne veľkolepá, ale má ešte aj orientálnu bohatosť. Tú kresťanské chrámy nemajú, keďže európska cirkevná architektúra bola menej ozdobná a strohejšia. Hagia Sophia jednoducho musíte vidieť, určite vás očarí.

Modrá mešita – mešita Sultána Ahmeta alebo po turecky Sultan Ahmet camii. Leží hneď oproti Hagia Sophia – pôsobia skoro ako dvojičky. Je rovnako veľká, ale o skoro tisíc rokov mladšia. Táto mešita bola vôbec prvá v mojom živote, do ktorej som vstúpila. Naozaj je ohramná a krásna. Ale ak ju mám porovnať s Hagia Sophia, na ktorej vidíte ten staroveký pôvod a kresťanskú minulosť, prechod a znovuzrodenie. Preto Hagia Sophia ma oveľa mystickejšiu atmosféru ako Modrá mešita.

Veľký Bazaar alebo po turecky Büyük Çarşı začali stavať po dobytí tureckého územia Otomanom v roku 1455. Je to vlastne staroveký obchodný dom – krytá spleť uličiek plná obchodíkov s orientálnym tovarom.

Most Galata Köprüsü – spája Zlatý roh, teda historickú časť Istanbulu so susednou štvrťou. Pôvodne bol postavený pre vojakov, aby mohli jednotky ľahšie prejsť. Má dve poschodia – pre peších a pre dopravu. Typyskí pre tento most sú aj rybári, ktorí tu majú nahodené udice a vedú spoločenský život vo svojej komunite na moste.

Istanbul má ešte niekoľko iných, modernejších mostov cez Bosporský prieplav. Tie sú práve považované za prechod medzi Európou a Áziou.

Trója

Keď som si pozrela tieto hlavné pamiatky Istanbulu zamierila som na autobusovú stanicu. Trochu som sa zorientovala v mojej papierovej mape a odchodoch busov. A nakoniec som nasadla do jedného, ktorý ma odviezol južnejšie do mesta Canakkale, kde som mala v pláne sa ubytovať.

Ubytovanie v Canakkale >>>

Pri tomto meste našli bájnu Tróju. Tá kedysi ležala na brehu mora a bola prístavom. Dnes už more ustúpilo, ale zrúcaniny Tróje tam stále sú. Uvidíte iba základy budov. Je známe, že Tróju dlho hľadali, dokonca ju považvali iba za mýtus. Rozprávku o tom, ako nepriateľ pomocou trójskeho koňa dostal svoje vojská do mesta a tak ho dobyl. Nakoniec ju našiel Nemec Schlieman, ktorý veril, že Trója naozaj existovala a jej nájdenie sa stalo jeho životým úspechom.

Efez

Z Tróje som vyrazila ďalej na juh. Normálne sme stáli s dvoma Nemkami, ktoré som tam stretla, pri hlavnej ceste a čakali, aký bus príde. Miestna žena, ktorá tam stála s nami tvrdila, že príde, tak sme jej verili. Žiadna zastávka s informáciami tam nebola. Jednoducho, keď išiel bus okolo, bolo treba zamávať a on zastal. A naozaj to tak bolo po chvíli sa zjavil turistický bus. Ešte sme počkali, kým pride bližšie, aby sme videli, či ide kam potrebujeme. Keď sme zahliadli, že áno, je to ten náš, začali sme máávať : )

Tak som sa dostala do Izmiru. Chcela som sa tam ubytovať na ďaľšiu noc. Ale v Izmire som zistila, že je to ohromné veľkomesto, a že sa ma vôbec neláka ho navštíviť. Blúdiť tam a hľadať ubytko. Bola už tma a ja som rozmýšľala, čo spravím. Hovorím si, že zveziem sa radšej do menšieho, útulnejšieho mesta. Práve odchádzal bus do Selcuku, tak som nasadla. Až ráno v Selcuku som zistila, že je to miesto, kde ležia ruiny ďalšieho antického mesta – Efezu.

Ubytovanie v meste Selcuk >>>

Efez je oveľa zachovalejší ako Trója. Kým Trója sú iba základy vykopané v zemi. Efez sú ruiny mesta. Vidíte sĺpy a časti chrámov, múr dávnovekej knižnice, kamenné záchody v pozostatkoch termálnych kúpelov. Amfiteáter, kde japonský návštevníci začali spievať.  A všetci my, čo sme sedeli a oddychovali na schodoch amfiteátra, sme mali kultúrny zážitok. Je tam zachovaý kus pôvodnej dlažby, prejdete sa po kolonáde, kade chodili antickí mudrci. Toto miesto naozaj má atmosféru a oplatí sa vidieť.

Bodrum

Halicarnas bolo mesto antického Grécka. Dnes leží na tureckom území ako súčasť mesta Bodrum. Nad týmto mestom stále stojí aj antický amfiteáter. Veľmi zachovalý, ešte aj dnes sa tam dá hrať. Bolo tiež jedným z miest, ktoré dobyl Alexander Veľký.

Ubytovanie v meste Bodrum >>>

Bodrumský hrad – bol postavený v 15. stročí z kameňa, ktorý pochádzal z antického Mausolea v Halicarnase. To je považované za jeden zo siedmych divov antického sveta. Mausolus bol vtedajší vládca a tzv. mausoleum bola vlastne jeho hrobka.

Olympos

Do Antalye som dorazila skoro ráno busom. Na stanici som si dala čaj. Pitie čaju patrí k tureckej tradícii a predávajú ho všade. Na uliciach, na stanici, na bazároch. Každé miesto je dobré na posedenie pri čaji. Pripravujú ho svojím tradičným spôsobom v strieborných kanviciach a lejú ho do sklených “poldecákov”. Veľa cukrujú.

Ubytovanie v Olympos >>>

Ja som vlastne hľadala ráno miesto, kde mi predajú kávu. Ale videla som len predajcu čaju. A bolo pre mňa prekvapením, ako dobre padne taký pohárik horúceho silného čaju po ceste nočným busom. Zohreje a posilní. Turecký čaj od pouličných predavačov jednoducho musíte vyskúšať.

Z Antalye som hneď po čaji prestúpila na bus do Olyposu. Je to mestečko alebo turistická, prímorská oblasť asi 50 km južne od Antalye. Okrem toho, že sa tu môžete oddávať dovolenkovým radovánkam pri mori, je tu aj čo vidieť.

Treba ešte dodať, že toto miesto sa volá Olympos, ale nesúvisí s tou známou horou Olymp, ktorá sa spomína v gréckych bájach a kde sídlili grécki bohovia.

Tento turecký Olympos bolo antické mesto vo vtedajšej Lýcii. Na kopci nad Olymposom nájdete antické ruiny románskeho chrámu už zarastené vegetáciou.

Yanartas je magické miesto asi 20 km od Olymposu. Sú to skaly, kde v štvrbinách medzi nimi uniká plnyn. Ten horí nepretržite už cez 2500 rokov. Mieto je navštevované turistami aj v noci. Jednoducho atmosféra malých ohníkov medzi skalami je príťažlivá nielen pre romantikov. Pod týmito skalami leží chrám gréckeho boha Hefaista. Ten bol bohom vulkánov a profesií spájaných z tavením – metalurgia, kováčstvo, atď.

Pamukkale

Leží pri meste Denizli, kam som sa z Antalyie odviezla autobusom. Nachádza sa vo vnútrozemí a cítiť tam už pravú tureckú kultúru. Je to turistická oblasť, preto aj ubytovanie tu zoženiete pomerne ľahko.

Ubytovanie v blízkosti Pamukkale >>>

Samotné Pamukkale je miesto so známymi bielymi traverínovými terasami a jazierkami s termálnou vodou. Sú také výnimočné, že ich zapísali do zoznamu UNESCO. Typické sú aj lety v horúcich balónoch nad týmto úzením.

Pôvodne na tomto mieste stávalo grécko-románske mesto Hierapolis. Sú tu aj ruiny a vykopávky z tohto obdobia.

P.S. Keďže v čase tejto mojej návštevy Turecka ešte neboli smartfóny a slovo selfie neexistovalo, nerobila som si žiadne fotky. Mám nejaké obrázky, ale hybernujú v starom storočnom notebooku, ktorý sa už nedá zapnúť.

Preto článok neobsahuje žiadne fotky. Ale to vôbec nevadí. Nechajte sa prekvapiť a choďte si všetko pozreiť na vlastné oči. Vď sa hovorí raz vidieť, je ako stokrát čítať : )

Aktuálne dostupné ubytovanie v Istanbule:

Booking.com
Blog o mojich cestách som začala písať, lebo som mala myseľ preplnenú zážitkami a miestami. Tá energia mi v hlave stagnovala a hrozil výbuch : ) Veľa ľudí cestuje, letenky sú stále lacnejšie. Môj blog má inšpirovať tých, ktorí hľadajú nové destinácie a výhodné ceny leteniek, ubytovania a iných služieb. A povzbudiť tých, ktorí zatiaľ nevedia, že radi cestujú : ) Beata Šajbidorová

Facebook Comments