Peniaze

Mena v Barme ja kyat

kurz: 1 euro ja cca 1700 MMK.

Pred odchodom do Barmy som mala trošku obavu, či tam bude môcť vyberať kartou, či tam vôbec nejaké bankomaty sú. Turistický ruch tam nie je ešte tak rozvynutý, preto som nevedela, akú úroveň služieb čakať. Preto som si vymenila nejaké doláre pred cestou. Nakoniec tam ale s výberom z bankomatu nie je žiaden problém. Mohla som vyberať aj obyčajnou tatrabankovou kreditkou. Dokonca nejaké bankomaty boli aj v chrámovom komplexe v Yangone.

Vo všetkých turistických destináciách t.j. Inle lake, Yangon/ Rangún, Bagan, prímorské strediská, halvné mesto Mandalay nebudete mať probém ani vybrať ani zameniť peniaze.

Hlavne v Ázii je dobré mať kartu blokovanú a odblokovať iba na tú chvíľu keď idete platiť. Moja banka má na toto aplikáciu, kde si možem zablokovávať a odblokovávať kartu ako potrebujem. Môže sa aj tak stať, že vám kartu skimmnú a vyberú z nej peniaze. Nepodliehajte panike. Bankové karty sú voči tomuto poistené. Zvyčajne sa to stane, keď ste už doma, že vám zapípa napríklad 100 € výber niekde v Ázii.

Čo v takom prípade? Normálne chodte do vašej banky a spíšte reklamáciu. Mne sa toto stalo už niekoľkokrát a nikdy nebol vôbec žiaden problem. V banke sa s tým stretávajú a vedia, čo robiť. Spíšete reklamáciu, ktorá bude posúdená. Po nejakom čase vám príde vyjadrenie. Mne vždy tieto peniaze vrátili v plnej výške.

Víza

Do Barmy/ Mjanmarska potrebujete víza. Dajú sa kúpiť elektronicky na tejto stránke: https://evisa.moip.gov.mm/NewApplication.aspx#

Je to oficiálna stránka ministerstva, pod ktoré vybavovanie víz patrí. Žiadna agentúra alebo sprostredkovateľ.

Cena je 50 dolárov alebo 56 dolárov, ak ich potrebujete vybaviť expresne.

Pri posielaní online žiadosti o víza do Mjanmarska cez stránku, ktorú uvádzam vyššie, sa vyžaduje vyplniť aj konkrétne miesto – prechod, letisko, ktorým vstúpite do krajiny.

Preto už keď podávate žiadosť o vízum, musíte vedieť, ako prídete do krajiny. Či z nejakého susedného štátu alebo na ktoré letisko priletíte. Vojsť do Mjanmarska môžete oficiálne cez internacionálne letiská a hlavné pozemské hraničné prechody. Väčšinou ľudia do Mjanmarska priletia medzinárodnými linkami. Ale ak ste cestovateľ a chcete prejsť napr. hranicu z Thajska do Barmy, musíte použiť oficiálny prechod, aby tam potrvdili vaše vstupné vízum – sú to tieto miesta:

 • Yangon International Airport
 • Mandalay International Airport
 • Nay Pyi Taw International Airport
 • Tachileik Land Border Checkpoint
 • Myawaddy Land Border Checkpoint
 • Kawthaung Land Border Checkpoint
 • Tamu Land Border Checkpoint
 • Rih Khaw Dar Land Border Checkpoint

Čo budete potrebovať k žiadosti o víza do Mjanmarska:

– pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov od podania žiadosti

– musíte uploudovať vašu farebnú foto nie staršiu ako 3 mesiace

V žiadosti je aj kolonka na vyplenie ubytovanie, kde sa budete počas pobytu nachádzať. Ja som tam uviedla iba prvé ubytovanie v Yangone. Ostatné som ešte nevedela v čase, keď som žiadala o víza.

Dokument o schválení víz dostanete na e-mailovú adresu, ktorú uvediete v žiadosti do troch dní alebo do 24 hodín, ak ste si žiadali expresne. Do Mjanmarska musíte potom vstúpiť do 90 dní od  vydania tohto schválenia víz, inak budú víza odmietnuté pri vstupe.

Poplatok za víza nie je vratný.

Víza do Mjanmarska sa udeľujú na 28 dní od vstupu do krajiny.

Možno tento proces s vízami vyzerá zložito, ale v podstate je to jednoduché:

– vyplníte žiadosť,

– uploadujete fotku,

– zaplatíte kartou hned pri odosielaní žiadosti

O pár dní vám príde potvrdenie na e-mail. Na vstupe do krajiny potom už nič nevybavuejte ani nečakáte. Na pasovej kontrole si oskenujú váš pas a “buchú” vám vízum. Nemajú žiadne otázky, nič už nezisťujú.

Ešte viac informácií v angličtine TU:

https://evisa.moip.gov.mm/NoticetoTourists.aspx

  Ubytovanie

  V Mjanmarsku je cena ubytovaní vyššia ako by sa dalo čakať. Výber sa postupne zlepšuje, ale treba bookovať včas, keď chcete mať dobrú cenu aj kvalitu ubytovania.

  Ja napríklad preferujem dobrý pomer pohodlia a ceny. Pre mňa ideálne ubytovanie čistá izba a bazén ak to nie je pri mori. Ak je toto za primeranú cenu, tak je to pre mňa.

  Pri výbere si dobre pozriem všetky hodnotenia hotela. Zvyčajne bookujem ze Booking.com a najlepšie, keď má hotel hodnotenie aspoň 8.0 bodov. Potom ma ešte zaujíma tabuľka hodnotení. Z nej zistím aká dobrá je na mieste wifi, kedže ju potrebujem k práci a akú čistotu a hygienu môžem na mieste očakávať.

  Jedlo

  Jedlo v Barme mi chutilo asi najviac zo všetkých ázijských krajín, ktoré som navštívila. Jedálny lístok majú často iba v miestnom jazyku v abecede, ktorú nevieme čítať. Tak máte dve možnosti, vybrať si buď náhodným zabodnutím prsta do jedálneho lístka. Alebo jednoducho čašníkovi poviete, čo chcete. Iné ako ryža s prílohami to nebude. : )

  Základom je samozrejme ryža. K nej, ako príloha sa podáva všetko možné. Mäso,  ryby, zelenina, chlebovník, sójové produkty ako tempeh, atď.

  Zvyčajne je jedlo veľmi dobré. Na naše pomery ale príliš pikantné. Niekedy sa dá vybrať tak, že sa predavača pýtate, ktorá príloha je pikantná a ktorá menej. Keď si dávate urobiť jedlo, že ho extra pre vás pripravuju, tak im poviete, že “no chilli please”. U turistov ich to neprekvapí.

  V Ázii bežne jedávam v hociakých bystrách aj pouličných predajcoch a nikdy som nemala žalúdočné ani tráviace problémy.

  Doprava

  Medzi najväčšími turistickými regiónmi premávajú busy. Moderné a klimatizované. V týchto turistických strediskách potom existujú turistické agentúry, ktoré vám sprostredkujú výlety.

  Nie je tam ešte veľmi rozvynuté ponúkanie služieb turistom.

  Skútre v Barme nepožičiavajú ako je to bežné skoro v celej Ázii.Vraj je to preto, aby si chránili životné prostredie.

  V Bagane sa dajú požičať elektrické skútre. Vydržia nabité dosť dlho. Ja som ho používala nonstop, neobmezovala som sa. Za tri dni mi ho raz museli dobiť. V požičovni vám ho buď dobijú cez noc, alebo vymenia za iný. Je trošku pomalší aj menší ako normálny skúter, ale v pohode vás odvezie po okolí.

  Najčastejším dopravným prostriedkom je v Brme stále bicykel. Požičiavajú ich aj turistom a na pohyb v okurhu ubytovania za nejakými pamiatkami a zaujímavosťami sa na bicykli dostanete. Ale nečakajne žiadne horské bajky. Sú to modely na úrovni Sobi a Ukrajina spred 40 rokov. Takže si pekne zamakáte. 🙂

   

  Ľudia a Bezpečnosť

  Navštívila som len turistické destinácie a tam je to celkom v pohode.

  Inak je Barma nádherne starodávna krajina. Keď idete autobusom po jedinej hlavnej ceste, z okna nevidíte skoro žiaden zásah človeka. Žiadne cesty, murované domy, modernú techniku. Vidíte len prašné cesty, volské povozy a ľudí ako ručne kopú polia, bez techniky stavajú cestu. Málo áut. Má svojskú atmosféru a čaro.

   

  Zvyky a tratície

  Čo sa týka oblečenia aj muži ešte bežne nosia tradičné “sukne” sarungy. Ženy si stále na tvár maľujú vzroy prípravkom zvaným tanaka. Žujú sa tam betelové listy s vápnom namiesto fajčenia. Stále uvidíte týpka s mačetou vyjsť z trstiny na jednej strane cesty a vojsť do bushu na druhej strane.

  Ale napríklad na jazere Inle už svoje tradičné činnosti ukazujú ako atrakciu turistom a predávajú ich ako suveníry. 

  Aktuálne dostupné ubytovanie v Myanmare:

  Booking.com
  Booking.com

  Magazín