Na tejto krajne je zvláštne všetko. Už len tých názvov koľko má: Barma, Burma, Myanmar, Mjanmarsko. Oficiálne: ပြည်ထောင်စုသမ္မတ မြန်မာနိုင်ငံတော်Pyidaunzu Thanmăda Myăma Nainngandaw. Teda niečo ako Republika Mjanmarskej únie. Mne sa najviac páči názov Barma, ale ten je práve z čias kolonizácie angličanmi. Pôvodný a originálny názov tejto krajiny je preto Mjanmar.

Do Barmy som letela z Bali, prestup v Kuala Lumpur. Pred vstupom do Barmy si treba vybaviť víza. Ak idete ako turista, tak to budú 30 dňové turistické. Môžete o ne požiadať online na tejto stránke: https://evisa.moip.gov.mm/NewApplication.aspx#.

Viac informácií nájdete v tomto sprievodcovi o Barme >>>

Alebo mi napíšte správu >>>

Mjanmarsko ma lákalo práve preto, že táto krajina otvorila svoje hranice len nedávno. Bolo možné pozrieť si Áziu v jej čírej podobe. Naozaj Barma v mnohých ohľadoch taká je. Neporušená, akoby ste pristáli na planéte Zem medzi prvými a ešte tu nič rozvynuté neexistovalo.

Ale turizmus sa už statočné rozmáha a v turistických oblastiach vám nič nebude chýbať. Aj keď nebude to vôbec také ako doma. A to je práve dobre.

shwegadon pagoda majnmarsko

Yangon – Shwedagon pagoda – ရွှေတိဂုံ‌စေတီတော်

Pristála som na letisku v Rangúne teda Yangone. Je to najväčšie mesto na juhu krajiny. Jeho top atrakciou je nádherná Shwedagon pagoda. A tú som sem prišla navštíviť. Je ohromná, veľký komplex budov, chrámov, modlitební, oltárikov. Milión zlatých vežičiek, podlaha z mramoru, steny zo zrkadielok, ornamenty z dreva, maľby, malé aj obrovské sochy budhov, vonné tyčinky, svetielka.

shwengadon pagoda mjanmarsko

Zvláštnosťou budhistických chrámov je, že tam chodíte bosí. Pri vstupe je úschovňa topánok. Keďže ja som mala obnosené žabky za tri koruny, tak ma veľmi netrápilo, ako ich v tom ázijskom chaosnom systéme znova nájdu. Pohoda.

shwedagon pagoda majnmarsko

Pagoda je pútnickým miestom najmä domácich. Sedeli v modlitebniach a modlili sa. Alebo sedeli vedľa a piknikovali. Zapalovali vonné tyčinky. Fotili sa. V tomto rozľahlom komplexe môžete stráviť aj pol dňa a kochať sa krásou nevídanou. A spraviť milión fotiek.

shwedagon rangun mjanmarsko

Oficiálne je pagoda nazývaná Shwedagon Zedi Daw a je najposvätnejšou v Barme. Je tiež považovaná za najstaršiu pagodu na svete. Podľa legiend bola postavená pred 2600 rokmi. Zažila zabudnutie aj znovuzrodenia. Viaže sa k nej veľa mýtov, ktoré zdôrazňujú jej silu a vplyv.

V období, keď ešte okolo chrámu nestálo moderné mesto, muselo byť toto miesto magické. Nadprirodzená krása medzi trstinovými chatrčkami a byvolími záprahmi.

Jazero Inle – အင်းလေးကန် –  ʔɪ́ɴlé kàɴ

Na recepcii môjho hotela som si zistila, kedy ide autobus k jazeru Inle. Na trasy z jedného turistického miesta na iné, kde sa očakáva väčší pohyb turistov, jazdia moderné klimatizované autobusy.  Lístky vám predajú niekedy aj na recepcii hotela. Alebo idete do turistickej agentúry. Tú ľahko rozpoznáte v miestnom prostredí. Je to ten krámik, ktorý je oblepený fotkami miestnych atrakcií. Dostanete lístok a informáciu o koľkej ide bus a odkiaľ odchádza. Tento išiel z autobusovej stanice.

Na autobusovej stanici sa vždy musíte nejak zorientovať, buď uvidíte nápis svojej dopravnej spoločnosti, ktorú máte na lístku z agentúry. Alebo sa popýtate. Najlepšie vodičov miestnych autobusov, ktorí majú trochu prehľad, kde je čo.

Keď je to celodenná jazda, tak počas dňa spraví vodič obednú prestávku pri nejakej väčšej reštaurácii. Tam môžete doplniť energiu a trochu sa povystierať. A zohriať po vyklímovaní na 15 stupňov.

Keď nás diaľkový bus vyhodil pri Inle jazere, boli na busovej stanici pripravené shuttle. Odviezli bližšie k turistickému mestečku. Dodávkami nás rozvážali nás po ubytovaniach.

Ja som klasika nezohnala na poslednú chvíľu žiadne ubytovanie. Tak som len čakala, ako to dopadne. Vždy to nejak dopadne. A aj teraz. Jedna z posledných vystupovala Laura z Anglicka. Som sa jej zverila, že nemám ubytko a že si nejaké musím pohľadať. Tak mi hovorí, že poď sa spýtať sem, kde bývam ja. Jeej, to bola výhra. Izbu mali na pár dní, ale to bolo v pohode, zatiaľ si niečo nájdem.

Pri Inle je teda mestečko, kde máte reštiky, obchody, masáže, požičovňe bicyklov, lekáreň. Jednoducho všetko, čo si turista môže želať. A je tam aj prístav lodiek, ktoré vozia návštevníkov po zaujímavých miestach na jazere.

Je to ako jazda po skanzene. Rôzne na ploche jazera sú vystavané drevené poschodové stavby. A v každej z nich prapktikujú jedno z miestnych tradičných remesiel.

Videli sme tradičných rybárov, ako sa robia šatky zo stoniek lotosu, slnečníky z ručne vyrábaného papiera, cigary, šperky zo striebra, ktoré sa ťaží v kopcoch okolo jazera. Všetko toto sme si mohli kúpiť ako suvenír.

Ukázali nám aj plávajúce záhrady. Sú to zelené ostrovčeky na jazere, kde pestujú plodiny. Vyrábajú ich umelo. Z vrstiev vodného hyacintu a lotosu vytvoria pevný základ a tým sa vytvorí ostrovček. Prichytia ho bambusovými tyčami o dno aby neodplával. Na ostrovčeku potom sadia a pestuju – väčšinou sme videli rajčiny. Ale aj niečo popínave, asi fazule.

Na druhý deň som si požičala bicykel a vydala sa na cesty medzi polia s trstinou. Užívala som si Tour de Barma a cítila sa ako v prírodopisnom filme o vzdiálených kultúrach.

Predstavte si majú aj vinice, kde môžete ísť na ochutnávku vína. Bola som v jednej, ale prišla som práve, keď mali prestávku a nechcelo sa mi čakať na nasledujúci turnus.

cestovanie mjanmarsko

Htet Eain Gu – Kláštor v jaskyni a ultraspirituálny zážitok

Pozrela som sa do rukou kreslenej mapky, ktorú som si zobrala z recepcie. A tam že Cave Monastery. Kláštor v jaskyni? Tak to je niečo pre mňa! Šliapla som do pedálov mojej “ukrajiny” – lebo to je štýl bicyklov, ktoré tam dostanete. Žiadne montanbajky. Ste radi, keď majú gumy nafúkané : )) A poďho hľadať kláštor v jaskyni.

Po ceste som stretla muža z Fínska, ktorý hľadal iné miesto, tiež mal k tomu nejakú chabú mapu. Stál pri ceste a nevedel sa presne podľa nej zorientovať. Ale keď som mu povedala, kam idem ja, rozhodol sa, že moja destinácia je zaujímavejšia, a že pôjde so mnou do kláštora v jaskyni.

Ísť podľa kreslenej mapky je dobrodružstvo samo o sebe, vlastne iba približne viete, kde je to miesto, a či vôbec idete po správnej ceste, či ste nemali odbočiť až na tej druhej prašnej cestičke. Na kreslenej mapke nenájdete podrobnosti.

Ale nakoniec sme dorazili a naozaj tam bol kláštorný komplex na kopci s jaskyňou. Wikipédia o ňom zatiaľ nič nepíše, takže jeho históriu nepoznám, ale existuje. Ujal sa nás jeden z miestnych priateľských mníchov a vodil nás po miestnostiach v skalách. Vysvetľoval, čo kde robia a ktorá soška alebo kresba čo znázorňuje.

cestovanie mjanmarsko

A teraz to príde!

Tak sme prišli do menšej miestnosti. V celej jaskyni bolo chladno, ale v tejto miestnosti bolo zrazu teplo a vlhko. Mních hovorí, že je to ich meditačná miestnosť. Tam každé ráno, keď sa zobudia, chodia na ranné meditácie. A navrhol, že si to môžeme vyskúšať. Súhlasili sme. Mních zhasol baterku a nastala totálne čiečno-čierna tma úplne ako v jaskyni.

Som myslela, že sa mi oči privyknú a začnem vidieť aspoň obrysy, ale nič, iba čierno. Tak som oči zatvorila a vtedy to začalo. Samé od seba. Ucítila som prúd silnej skoro hmotnej energie, ktorá ma kamsi ťahala. Ako by som sa moja energia mala napojiť na nejaký zdroj a ja som bola strašne zvedavá čo sa stane, keď sa prepojíme.

Už už som sa napájala na zdroj poznania…a vtom prišla iná energia, a tou bol strach. Že som v nejakej zapadnutej jaskyni kdesi v džungli v Barme, hlboko v tme s jedným Fínom a jedným mníchom, ktorých vôbec nepoznám a ktovie, čo sa mi tam môže stať. A rovnako ako predtým tá dobrá energia aj tento strach bol skoro zhmotnený. Nikdy som nič tak intenzívne neprežívala, žiaden sen, žiadna predstava. Bolo to niečo, čo pracovalo s mojou mysľou a ja som to len ťažko ovládala.

Snažila som sa vnútorne upokojiť a tú energiu strachu rozdýchať a rozpustiť. Aby sa zase vrátila tá dobrá energia predtým, ktorá ma mala pripojiť ku zdroju. Ale už sa mi to nepodarilo, strach bol silnejší. Našťastie potom mních zapol baterku a všetko zmizlo. Ale na ten silný a zvláštny zážitok nikdy nezabudnem.

Tým, že tam stvovky rokov zvykli mnísi medotovať, bota tá miestnosť v jaskyni tak energeticky nabitá a rozvibrovaná, že vás v momente bez prípravy energeticky vystrelila do úrovní, na ktoré boli zvyknutí mnísi, ale ja ako nepripravená európska žena som zažila šok a zľakla som sa sily vlastnej mysle.    

Tam som pochopila, že naše myšlienky sa naozaj dajú pretransformovať na energiu, ktorá nás ovláda. Ak sa my nenaučíme kontrolovať a ovládať naše myšlienky. Jasne som to cítila. Ak ma ovládne strach a neviem sa ho zbaviť, zabráni mi to napojiť sa na zdroj dobrej energie.

Ani miestne drogy mi už nebolo treba

Na záver nám ešte mníci ponúkli betelové listy na žuvanie. Ja normálne skúsim všetko, ale jednak už bola mimo z toho zážitku z jaskyne a za druhé – hasené vápno vraj dosť škodí na pleť. Takže som si nedala, Fín si dal. Ale o chvíľu to vypľul. Predsalen nie je táto lahôdka pre neskúsených.

cestovanie mjanmarsko

Betel – metla mjarmančanov

Betelové sústo je vlastne taký balíček z listu natretého vápnom, posypaný rozdrvenými betelovými orechami a zrolovaný ako taká malá zelená jednohubka. Ale je to droga, preto sa betel žuje. Vápno nejak zmierňuje vedlajšie účinky. Fín hovoril, že je to hnusné. Tomu verím. Betel účinkuje na kardiovaskulárny systém. Navyše farbí sliny a celú ústnu dutinu na červeno. Spôsobuje vyššiu tvorbu slín. Na zemi potom vidíte veľa červených pľuvancov a mužov s červenými perami ako upíri a čierne alebo žiadne zuby. Nemáte z toho dobrý pocit.

cestovanie barma

Výlet okolo Inle

Ešte som mala deň, kým odídem. Tak som zašla do miestnej turistickej agentúry, aby som sa spýtala, kam ma zoberú. Patrila mladému mužovi, ktorý mal mladú manželku. A bábätko barmské, zabalené v dečke a uložené v kolíske. Mladý muž čakal na turistov a mladá žena sa starala o neho a o babätko. Sem tam prišli aj dedkovci a všetci tam tak šťastne trávili čas v turistickej agentúre.

Mladý muž povedal, že ma zoberie ku chrámu svojím autom. Tak dobre. Po ceste bola zábava. Naučil ma kúsok barmskej pesničky a strašne ho bavilo ako to divne vyslovujem.

Po ceste sa stavil u nejakých svojich “obchodných” partnerov asi. Bol to drevený dom medzi obrobenými poliami. Krásna prirodzená príroda. Široko ďaleko žiadny turista. Len pár domácich, ako niečo nosili z poľa. Sme sa na seba usmievali, oni na nezvyčaný ukaz: turistku. Ja na nezvyčajný úkaz: barmských roľníkov v ich prirodzenom prostredí. Muži pracovli na poli, ženy doma pražili tradičné ryžové placky. Všade krásne ticho, len zvuky podvečernej prírody. No harmónia naživo a raj na zemi v jednom.

cestovanie bagan mjanmarsko barma

Bagan – ပုဂံ – Pagan

 

Ďalším naj turistickým miestom je Bagan.  Od 9. storočia bol centrom starovekej  ríše Pagan. Tá zaberala celé územie dnešnej Barmy. Až do 13. storočia, kedy ho poškodili nájazdy mongolov a už nikdy sa nespamätalo do svojej pôvodnej slávy.  Býval hlavne religióznym cetntrom a priťahoval mníchov a učencov až z Indie a Srí Lanky.

Bagan je seizmická oblasť a mnohé zemetrasenia chrámy ešte viac poničili. V 90tych rokoch boli niektoré z nich obnovené na príkaz vtedajšej vojenskej vlády.

cestovanie bagan mjanmarsko

Myslela som, že Bagan je normálne mesto, a že je tam nejaký chrám alebo chrámový komplex. Ale Bagan je oblasť o rozlohe niekoľkých desiatok kilometrov štovorcových. Pri vstupe do tejto oblasti platíte vstup, podobne ako do národného parku. Keďže pagody a chrámy sú rôzne roztrúsene na väčšom území, dajú sa v Bagane požičať elektrické skútre. Obyčajné naftové je vraj zo zákona zakázané požičiavať a to kvôli ochrane ovzdušia. Takže na takom skútriku sa rozvážate po prašných cestách miestnej savany a vychutnávate si krásne výhľady  na chrámy pri západe aj východe slnka.

Známa scéna s balónmi je očarujúca. Naozaj ráno vyletí asi 10 až 20 balónov  nad územie Baganu. Chrámy sú rôzne poukrývané v prirodzenom poraste. Normálne nemáte všetko ako na dlani a keď idete skútrom vlatne iba hľadáte, kde by aký chrám mohol byť. Takto z balóna to musí byť krásny pohľad na chrámy rozhádzané po krajine.

cestovanie barma mjanmarsko

V Barme je všetko lacné, okrem ubytovania. Už pochopili, že na turistoch sa dá dobre zarobiť. A s týmto sa stretávam po celej Ázii: turisti platia niekoľko násobne viac ako domáci. Jednoducho turizmus je veľký zdroj prijmov pre obyčajných ľudí. Ale deje sa to aj pri oficiálnych pokladniach.

Barma je tiež pomerne čistá oproti ostatným ázijským štátom. Mikroténové sáčky tam zatial nelietajú. A aj celkovo na uliciach je čistejšie.

Ja Barmu odporúčam všetkými desiatimi.

cestovanie mjanmarsko barma

Aktuálne dostupné ubytovanie v Mjanmarsku:

Booking.com

Blog o mojich cestách som začala písať, lebo som mala myseľ preplnenú zážitkami a miestami. Tá energia mi v hlave stagnovala a hrozil výbuch : ) Veľa ľudí cestuje, letenky sú stále lacnejšie. Môj blog má inšpirovať tých, ktorí hľadajú nové destinácie a výhodné ceny leteniek, ubytovania a iných služieb. A povzbudiť tých, ktorí zatiaľ nevedia, že radi cestujú : )

Beata Šajbidorová

Facebook Comments