Srí Lanka

Peniaze

Menou na Srí Lanke je srílanská Rupia. Kurz je nenáročný a dá sa ľahko prepočítať.

Kurz: 0,50 centov je 100 rupií

5,00 Eur je 1000 rupií

Peniaze som si nezamieňala. V celej Ázii a aj na Srí Lanke som používala obyčajnú bankomatovú kartu Tatra banky. Funguje naozaj všade.

Dobré je mať kartu blokovanú a odblokovať iba na tú chvíľu keď idete platiť. Moja banka má na toto aplikáciu, kde si možem zablokovávať a odblokovávať kartu ako potrebujem. Môže sa aj tak stať, že vám kartu skimmnú a vyberú z nej peniaze. Nepodliehajte panike. Bankové karty sú voči tomuto poistené. Zvyčajne sa to stane, keď ste už doma, že vám zapípa napríklad 100 € výber niekde v Ázii.

Čo v takom prípade? Normálne chodte do vašej banky a spíšte reklamáciu. Mne sa toto stalo už niekoľkokrát a nikdy nebol vôbec žiaden problem. V banke sa s tým stretávajú a vedia, čo robiť. Spíšete reklamáciu, ktorá bude posúdená. Po nejakom čase vám príde vyjadrenie. Mne vždy tieto peniaze vrátili v plnej výške.

Víza

 

Do Srí Lanky potrebujete turistické víza, ak tam idete ako turista.

Dajú sa vybaviť elektronicky cez túto stránku:

https://www.srilankavisa.lk/apply-visa?action=step1

Budete sa musieť zaregistrovať a vyplniť formuláre. Následne prejdete ku kroku zaplatiť víza. Je to prehľadné a systém vás sám navedie.

Turistické vízado Srí Lanky na 30 dní stoja 35 dolárov.

Po požiadaní o víza vám do e-mailu, ktorý ste im uviedli prídu schválenie víz. Tie si treba vytlačiť. Budú ich od vás pýtať na pasovej kontrole po prílete.

V podmienkach na udelenie víza do Srí Lanky je, že potrebujete aj spiatočnú letenku. Tú ale na srílanskej strane nikto nekontroloval.

Keby ste potrebovali, vízum sa dá na Srí Lanke ešte predĺžiť.

Keď ale prekročíte 30 dní pobytu a nepredĺžite si víza, môžete mať problém.

Pokojne mi napíšte, ak potrebujete k tejto téme. Zdá sa to možno zložité, ale bolo to v pohode.

Booking.com

Ubytovanie

 

Srí Lanka je turistická destinácia, také je tu more ubytovacích možnstí. Od hostelov po luxusné rezidencie.

Ja napríklad preferujem dobrý pomer pohodlia a ceny. Pre mňa ideálne ubytovanie čistá izba a bazén ak to nie je pri mori. Ak je toto za primeranú cenu, tak je to pre mňa.

Pri výbere si dobre pozriem všetky hodnotenia hotela. Zvyčajne bookujem ze Booking.com a najlepšie, keď má hotel hodnotenie aspoň 8.0 bodov. Potom ma ešte zaujíma tabuľka hodnotení. Z nej zistím aká dobrá je na mieste wifi, kedže ju potrebujem k práci a akú čistotu a hygienu môžem na mieste očakávať.

 

Jedlo

 

Základom je samozrejme ryža. K nej, ako príloha sa podáva všetko možné. Mäso, zelenina na rôzne spôsoby, raz som mala dojem, že to zelené je tráva a aj to tak chutilo.

Zvyčajne je jedlo veľmi dobré. Na naše pomery ale príliš pikantné. Niekedy sa dá vybrať tak, že sa predavača pýtate, ktorá príloha je pikantná a ktorá menej. Keď si dávate urobiť jedlo, že ho extra pre vás pripravuju, tak im poviete, že “no chilli please”. U turistov ich to neprekvapí.

V ázii bežne jedávam v hociakých bystrách aj pouličných predajcoch a nikdy som nemala žalúdočné ani tráviace problémy.

 

Doprava

 

Po Srí Lanke sa dá ľahko pohybovať vlakmi aj busmi. Sú spoľahlivé a chodia načas. Cítila som sa v nich bezpečne. Ste v turistickej krajine a zvyčajne s vami v dopravnom prostriedku sedí viacero turistov.

Obľúbené sú tuk tuky aj na dlhšie vzdialenosti. V Colombe maju tuky aj taxametre, v ostatnej Srí Lanke sa ale na cene musíte vopred dohodnúť.

Ja rada cestujem aj skútrom. Dáva mi to väčšiu slobodu pohybu. Treba si zvyknúť na ázijský spôsob šoférovania, keď vlastne neexistujú žiadne dopravné predpisy, ale veľa sa dáva na intuíciu a predvídavosť.

Ľudia

 

Celkovo som na Srí Lanke nemala problém. Ľudia sú väčšinou jednoduchí a priateľskí.

Ako samotná žena na Srí Lanke ale budíte pozornosť kam prídete. Treba sa odosobniť a nevšímať si to.

 

Čo navštíviť na Srí Lanke

Prečítajte si v tomto článku >>>

Booking.com

Magazín