Bali

Peniaze

Bali je ostrov v Indonézii a teda menou je indonézska Rupia – IDR. Kurz je nenáročný a dá sa ľahko prepočítať.

1 euro ja 15.000 IDR

Peniaze som si nezamieňala. V celej Ázii a aj na Bali som používala obyčajnú bankomatovú kartu Tatra banky. Funguje naozaj všade.

Dobré je mať kartu blokovanú a odblokovať iba na tú chvíľu keď idete platiť. Moja banka má na toto aplikáciu, kde si možem zablokovávať a odblokovávať kartu ako potrebujem. Môže sa aj tak stať, že vám kartu skimmnú a vyberú z nej peniaze. Nepodliehajte panike. Bankové karty sú voči tomuto poistené. Zvyčajne sa to stane, keď ste už doma, že vám zapípa napríklad 100 € výber niekde v Ázii.

Čo v takom prípade? Normálne chodte do vašej banky a spíšte reklamáciu. Mne sa toto stalo už niekoľkokrát a nikdy nebol vôbec žiaden problem. V banke sa s tým stretávajú a vedia, čo robiť. Spíšete reklamáciu, ktorá bude posúdená. Po nejakom čase vám príde vyjadrenie. Mne vždy tieto peniaze vrátili v plnej výške.

Víza

Víza na Bali nepotrebujete, ak sa chcete zdržať v Indonézii maximálne 30 dní, v tom prípade nepotrebujete ani neplatíte na vstupe žiadne vízum. Dostanete do pasu len pečiatku s dátumom.

Ak chcete zostať dlhšie, víza na Bali si kupujete na vstupe na letisku. Váš pas musí mať platnosť ešte najmenej pol roka. Budú sa vás pýtať aj kedy chcete opustiť Indonéziu, treba samozrejme povedať dátum vrámci tých 30 dní. Letenku von z krajiny nekontrolujú.

Ak viete, že chete byť v Indonézii viac ako 30 dní, kúpte si na vstupe na Bali víza. Toto zaplatené vízum stojí 30 dolárov. Dá sa platiť aj kartou. Je na 30 dní a dá sa predľžiť na imigračnom o ďalších 30. Toto vízum na Bali využíva veľa ľudí, napr. digitálni nomádi, ktorí tam žijú celé mesiace.

Po týchto 60 dňoch už musíte opustiť Indonéziu. Teda nielen Bali, že pojdete na susedný ostrov. Musíte odletieť do inej krajiny. Najčastejšie sa lieta do Singapuru. Ranným lietadlom tam, večerným späť. A zase opakujete procedúru, kúpite si 30 dňové vízum a to potom znova predľžite.

Na Bali existujú agentúry, ktoré vám pomôžu aj s predĺžením aj vybavením rôznych iných víz alebo povolení, ak tam chcete napríklad podnikať. Keď som potrebovala predĺžiť vízum, vždy som zavolala jednému miestnemu známemu, ten mal zase známeho na imigračnom. Je to bežný postup, ako si zjednodušiť predĺženie víz na Bali. Táto služba stojí okolo 15€. Plus platíte samozrejme ešte za víza 30 dolárov v IDR. Ak sa chytáte na Bali na dlhšie, napíšte mi, dám vám kontakt.

Stane sa, že na víza na Bali zabudnete a prekročíte lehotu 30 dní. Napr. si to zle vypočítate, booknete si nespráve letenku von a prekročíte 30 dňovú lehotu víz. Našťastie balijčania sú v tomto tolerantní. Nerobia z toho úplne vedu, ak je to 3 dni hore-dole. Ale treba zaplatiť overstay. Ten činí 300.000 IDR na deň.

Existujú aj víza na Bali, na ktoré môžete v Indonézii zostať pol roka, ale zase z nej nemôžete odletieť, lebo stratí platnosť.

Pokojne mi napíšte, ak potrebujete k tejto téme.

Ubytovanie

Bali je turistický raj a je tam možnosť sa ubytovať na kažkom kroku. Od hostelov po luxusné rezidencie.

Ja napríklad preferujem dobrý pomer pohodlia a ceny. Pre mňa ideálne ubytovanie čistá izba a bazén ak to nie je pri mori. Ak je toto za primeranú cenu, tak je to pre mňa.

Pri výbere si dobre pozriem všetky hodnotenia hotela. Zvyčajne bookujem ze Booking.com a najlepšie, keď má hotel hodnotenie aspoň 8.0 bodov. Potom ma ešte zaujíma tabuľka hodnotení. Z nej zistím aká dobrá je na mieste wifi, kedže ju potrebujem k práci a akú čistotu a hygienu môžem na mieste očakávať.

Na Bali sa dobre hľadá ubytoko aj cez Airbnb.

Jedlo

Základom je samozrejme ryža. K nej, ako príloha sa podáva všetko možné. Mäso,  ryby, zelenina, chlebovník, sójové produkty ako tempeh, atď.

Zvyčajne je jedlo veľmi dobré. Na naše pomery ale príliš pikantné. Niekedy sa dá vybrať tak, že sa predavača pýtate, ktorá príloha je pikantná a ktorá menej. Keď si dávate urobiť jedlo, že ho extra pre vás pripravuju, tak im poviete, že “no chilli please”. U turistov ich to neprekvapí.

V Ázii bežne jedávam v hociakých bystrách aj pouličných predajcoch a nikdy som nemala žalúdočné ani tráviace problémy.

Doprava

Na Bali neexistuje autobusová ani vlaková doprava. Nie sú tu ani rikše alebo tuk tuky.

Bežné sú tam taxíky ako osobné autá ale aj šeťmiestne vany. Hlavne šoféri vanov robia zároveň aj sprievodcov. Za prenajom vanu aj so šoférom, ktorý pozná cestu, dáte okolo 50 € za celý deň/ max. 6 ľudí.

Obľúbené je požičiavanie sútrov. Stojí asi 3€ na deň. Ak si ho požičiavate na dlhšie napr. dva týždne a viac, dohodnite si zľavu. Ja som mesačne platila 50€. Aj ja som sa naučila jazdiť na skútri práve na Bali. Treba si zvyknúť na ázijský spôsob šoférovania, keď vlastne neexistujú žiadne dopravné predpisy, ale veľa sa dáva na intuíciu a predvídavosť.

Na skúter potrebujete medzinároný vodičák. Miestni policajti radi dávajú pokuty, je to ich spôsob prilepšenia si k výplate. Ak sa vám stane, že vás na skútri zastavia a pýtajú si od vás pokutu, neplaťte viac ako 100.000 IDR. Zvyčajne kontrolujú či máte helmu, papiere od skútra – tie vám dá požičovna, takže ich máte a medzinárocný vodičský. Flašu piva v ruke držať môžete aj pri šoférovaní, nepočula som, že by za to dávali pokuty.

Značenie je na Bali chaotické a ľahko sa stratíte. Ale to je súčast miestneho dobrodružstva.

Ľudia a Bezpečnosť

Na Bali som žila dva roky, takže poznám rôzne historky. Tak napíšem len to, čo som videla na vlastné oči.

– kamarátku skpli zo skútra, aby jej zobrali tašku, toto sa stáva sem-tam

– videla som týpkov na skútroch ako zobrali kabelku turistke čo isla popri ceste

– vikrádajú sa vily, veci majte vždy zamknuté v trezore zabudovanom do steny, len tak položený trezor sa dá totiž ľahko otvoriť

– párkrát mi skimmli kartu a vybrali z nej 100€, banka toto ale vraci, ako som spomínala vyššie,

– vykradli mi skúter, sedadlo sa dá odklopiť a ľudia si tam zvyknú nechať veci, keď idú na pláž napr., zlodeji vedia sedadlo odchylit tak, že z neho vyberú veci

Na polícii vám nepomôžu. Ale za poplatok vám dajú apoň správu pre poisťovňu.

 

Zvyky a tratície

Na Bali si pestujú svoje hinduistické tradície. Ceremónie v chrámoch bývajú skoro každý deň. Často mávajú sviatky, keď sa celé dediny presúvajú z vnútrozemia na pláže. Pláže a sopka sú ich najposvätnejšie mista.

Indonézia je moslimská krajina, ale Bali je v tomto výnimka. Sú tu v tretinovom pomere hinduisti, kresťania a moslimovia. Ale hindusitická kultúra je tu najvýraznejšia. To dáva ostrovu jeho kolorit. Žiadny iný indonézsky ostrov nemá takú atmosféru ako Bali.

Hindu chrámy sú na každom kroku. Veľa ich ja aj tesne pri pláži. Zvykne tam byť tabuľka pre turistov v angličtine, so zásadami pre vstup do chrámu. Medzi naj zasady patrí, že treba mať na sebe sarug, nevstupovať v plavkách, ženy s menštuáciou nemôžu ísť do chrámu. Nie je v povahe balijcov napomínať ľudí, oni sú extrémne tolerantní, keď sa fotia vo dverách ich chrámov v plavkách alebo šatičkách alebo muži hore bez. A mnohí turisti to robia, lebo architektúra je fotogenická a dobre vyzerá na fotke, ale považujú to za bezohľadné.

Pre turistu najzaujímavjši miestny sviatok by mohol byť tzv. Nyepi day. Vime, že Bali je ostrov bohov. A príbeh tohto sviatku prestieranie pred zlými duchmi, že na ostrove nikto nie je. Preto si duchovia povedia, načo tu budeme a odídu. Tak na ostrove zostanú iba dobrí duchovia.

A ako tento sviatok prebieha? Deň pre Nyepi dňom sú tradične veľké ceremónie vo všetkých chrámoch. A keď sa zotmie, začínajú sprievody so sochami ogho ogho. Sú to obrovské aj trojmetrové postavy znázorňujúce zlých duchov, preto vyzerajú zvláštne a odpudzujúco. Tieto kolosy nosia mladí muži na bambusovej konštrukcii po uliciach. Do za nimi idú chrámoví muzikanti a bubnujú ich rytmické tradičné chrámové melódie. Každý chrám má svoje sochy a svoj sprievod. Najväčšie radosť je, keď sa stretnú dva takého sprievody a musia sa obchádzať. Turisti sa tiež radi zúčastnia a fotia a natáčajú.

Ďalší deň po tomto oghho ogho sprievode je samotný Nyepi day a je to vlastne Deň ticha. Keď celý ostrov predstiera pred tými zlámi duchmi, že tam nie je. Nepoužíva sa elektrina na svietenie ani robenie hluku/ hudby. Ľudia rozprávajú potichu, vlastne nejlepšie je, keď nevychádzajú z izby.

Na uliciach nikto nie je. Ani turistov nepustia z hotela, či ubytovania na ulicu. Sú tam chrámove hliadky, ktoré monitorujú, či nikto nevychádza. Všetko je zatvorené aj tak nie je kam ísť. Treba s tým počítať a nakúpiť si jedlo, inak to máte aj s pôstom. Berú to naozaj vážne. Toto je deň, keď je zatvorené aj letisko na Bali. Vychádza okolo 10. marca. Termín nie je vždy rovnaký, keďže sa riadia lunárnym kalendárom a záleží kedy bude v ten rok spln.

Čo treba vidieť na Bali

Prečítajte si v tomto článku >>>

Aktuálne dostupné ubytovanie na Bali

Booking.com
Booking.com

Magazín